Přesadil jsem bambus. Nějaké ztráty budou. Ale nedá se svítit, pokrok nezastavíš!
Jsou pekelný sucha a vedra. Prý nejhorší za deset let a prý se to tak každých cca 10 let opakuje. No jo, ale bambus se mi, i díky hnojení, dere ze sudu, ve kterém je zasazený a já ho chci zase trochu posunout dál – z předpěstování na funkční zahradní prvek.
Živý plot / stěna z bambusu
Já bych mohl mít bambus všude, ale teď mi šlo o jakousi živou stěnu mezi námi a sousedkou. Nejenže bychom nemuseli koukat na plot, který sousedka postavila obráceně (rubem k nám), ale když do bambusu trochu foukne, pěkně šustí, šumí. A na Vysočině fouká pořád. Takže čekám i takovou zvukovou clonu 🙂
1. Vykopat díru
Samozřejmě jsem si vybral nejhorší místo na pozemku – kořeny po pokácených stromech, spousta kamenů, špatná půda a jíl. Jako bonus jsem taky potkal zakopaný plech. Vykopal jsem 2 podlouhlé díry, aby tvořily stěnu. Do jedné jsem dal kus plastového sudu jako protikořenovou zábranu, do druhé ne. Uvidíme, zda bude zábrana i v této půdě potřeba nebo jak bude náročné bambus případně udržovat vylamováním nových výhonků. Cílem je, aby hlavně neutekl k sousedce, na naší straně to nebude tak vadit nebo si s výhonky poradím – vylomím, přesadím, prodám,…
2. Vykopat bambus
Bambus (Phyllostachys aureosulcata) je asi 3 roky v plastovém sudu bez dna, aby se úplně nerozutekl po zahradě. Letos se ale – asi po letošním přihnojování – urval ze řetězu, tedy ze sudu, a vyhnal odnože vně. To mi vůbec nevadí, aspoň je co přesazovat.
Začal jsem hlavním kusem ze sudu a pomocí pákových nůžek na větve a skákáním po rýči jsem ho dostal po částech ven. Celek by byl strašně těžký, to bych nevyndal.
3. Přesadit bambus a přistínit
A sedí na místě. Trochu jsem ho přivázal než zakoření.
Na bambus stále pere slunce a vůbec se mu to nelíbí. Listy se svíjí a povolí maximálně večer, když největší žár povolí. V rámci možností zkouším bambus přistínit. Některé stonky určitě nepřežijí, jde o to, zachránit co půjde.
4. Původní místo bude množírna
Z původního místa udělám jakousi experimentální množírnu. Dám tam Phyllostachys atrovaginata, který jsem měl v Praze na balkoně, ale odmítal vyhodit další stébla. Kořeny má pěkné, čekám že se brzy řádně rozroste. A taky tam dám „zbytky“ aureosulcaty v květináčích připravených na vyskladnění.
Jak vidno, některé odnože bambusu jsem ponechal. To dlouhotrvající extrémní vedro opravdu přesazování nesvědčí, tak to nechám na jindy.
Před a po, aneb neživý a živý plot
Podívej se, jak vypadá jiný živý plot z bambusu (rod Fargesia) po 3 letech
Chceš taky živý plot z bambusu? Koukni na živé ploty od Bambusáře.
Související články
- Bambusový živý plot na Prima Receptář – Rady a tipy k pěstování živého plotu z bambusu v Receptáři.
- Zazimování bambusu (+ video) – Pokud máme bambus první rok nebo ho pěstujeme v nepříznivých podmínkách (třeba vítr na Vysočině), je dobré ho na zimu trochu ochránit.
- Nové přírůstky bambusu (2015) – Každý rok s napětím očekávám, jak bambusy přežily zimu a zda a jaké budou nové přírůstky.
- Živý plot z bambusu po 3 letech – Video rychle rostoucího živého plotu z bambusu rodu Fargesia.
Ahoj.Chcem sa Vás spýtať akú druh si mám kúpiť pri plot od susedov aby bol tak 3\4m od suseda a aci do umel.kyblika bez dna aby sa nerozrastal!?Koľko rastliniek na cca5m?Pekne ďakujem Eva
Ahoj,
pokud chceš řešit Phyllostachys, je vždy potřeba řešit protikořenovou zábranu. Kyblík se roztrhá a bambus uteče.
Pokud nechceš řešit protikořenovou zábranu, pořiď si Fargesii jako třeba tady – https://www.bambusar.cz/reference-zivy-plot-rokycany/
Na 5 metrů bych doporučil cca 5 sazenic.
Oba druhy můžeš vybírat zde – https://www.bambusar.cz/zivy-plot/