Když jsme byli před lety na Srí Lance, hrozně se mi tam líbily lekníny. Před chrámy byly stánky s lekníny, které prodávaly jako oběti pro bohy.
Rozhodl jsem se vyzkoušet pěstovat leknín na balkóně. Prvním krokem bylo koupit leknín nebo vypěstovat leknín ze semínka. Pro jistotu jsem se rozhodl vyzkoušet oba způsoby. Dnes si povíme o tom kupování.
Koupě leknínu
Na internetu jsem našel a rozhodl se pro pana Zikeše. Bylo to sice dál, ale za to horší cesta 🙂 Ukázalo se, že pan Zikeš lekníny doslova žije. Nechal jsem si tedy doporučit druh vhodný pro pěstování v nádobě na balkónu. Z možností jsem vybral leknín Pygmena Rubra a dostal jsem k němu dokonce i občanku. Leknín jsem vyfásnul v květináči – převoz v pohodně zvládne, ale je dobré si na něj vzít igelitku nebo něco, do čeho poteče zbylá voda z květináče.
Nádoba na pěstování
Cestou jsem se stavil v OBI. Vedle stavebních kýblů za 30 Kč, ve kterých na balkónu pěstuju rajčata a jiný větší rostliny, jsem vybral káď na 60 litrů (60 cm v průměru). Doma jsem jí naplnil vodou a vložil leknín. That´s all.
Druhý den leknín vykvetl
Související články
- Leknín zimu přežil, lotos ne – Zatímco leknínu se po zimě v kumbálu daří, lotos to nedal.
- Pěstování lotosu ze semínka – Leknín můžeme koupit nebo vypěstovat ze semínka. Tak dneska to vezmeme od toho semínka, ale nebude to leknín, ale lotos.
- Bambus ze semínek – Obecně by takto pěstovaný bambus neměl být moc kvalitní. No co, píchnul jsem ho do hlíny…
- Rajčata s chutí – Rozhodl jsem se, že zkusím vypěstovat rajčata, co mají chuť. Mám pocit, že už léta jsem takový rajče neměl.
dobrý den chtěl jsem se zeptat jak často měníte leknínům vodu.
Dobrý den,
vodu mu neměním, jen dolévám. Občas rukou vyberu zelené „chaluhy“, které se v nádobě vytvoří.