Výběžkaté bambusy (rod Phyllostachys) se vám mohou rozeběhnout po zahradě kam nechcete, proto je dobré vymezit jim prostor pomocí protikořenové zábrany.
Docela neplánovaně a narychlo jsme natočili video, které jsem poprvé v životě upravoval a stříhal… No, sranda to byla, však se můžete přesvědčit sami. Takže omluvte kvalitu videa, závada není na vašem přijímači 😉
Kdy je protikořenová zábrana vhodná
Když potřebujete zabránit rozrůstání rostlin. V našem případě se jedná o bambusy rodu Phyllostachys (to jsou ty s tlustými stébly a rozmnožováním pomocí výběžků).
Fargesie (ty menší s tenčími stébly a rozmnožováním pomocí rozrůstáním do šířky) zábrany nepotřebují.
Správná hloubka
Dostatečná hloubka je cca 60 – 70 cm. To je asi hlouběji než jste chtěli slyšet, že? Četl jsem, že někdo zakopává i metr hluboko, ale když bychom šli do extrémů, tak ani ten metr nemusí stačit. Vždy záleží na konkrétním bambusu, kvalitě půdy, místu, mikroklimatu,… 60 centimetrů by mělo pro běžné potřeby stačit.
Pokud by náhodou bambus zábranu podlezl, ani pak není důvod propadat panice. Zkrátka musíte bambusu vždy zamezit v růstu a tím i zakořenění. Je potřeba jej z nežádoucího místa vytrhnout a ideálně vyrýt. ČR není pro bambusy domovinou. Po nějaké době se vyčerpá a přestane růst.
Vhodný sklon
Doporučuje se také nedávat protikořenovou folii přesně svisle, ale pod úhlem cca 15 °. To znamená vytvořit pro kořeny mírný trychtýř, aby při „plazení“ podél zábrany směřovaly směrem do vymezeného prostoru (pod sebe) a nikoliv vně.
Kde protikořenovku koupit?
Protikořenovou folii můžete koupit i u mě na eshopu Bambusář.cz. Nebo se zeptejte svého prodejce či pěstitele bambusu, nejspíš to také řešil.
Ať vám bambusy dělají radost.
Související články
- Živý plot z bambusu – Já bych mohl mít bambus všude, ale teď mi šlo o jakousi živou stěnu mezi námi a sousedkou.
- Nové přírůstky bambusu (2015) – Každý rok s napětím očekávám, jak bambusy přežily zimu a zda a jaké budou nové přírůstky.
- Prodej bambusů – Kvalitní a odolný bambus na zahradu. Vytvořte si nevšední zátiší nebo živý plot.
- Návštěva Bambouseraie d’Anduze – Fotky z Prafrance – nejstaršího bambusária v Evropě.
Dobrý den,
mám stejný, zde popisovaný problém. Chtěl bych se zeptat, když zakopu folii kolem vzrostlého bambusu a přeruším ty kořeny rozlezlé po zahradě, ty kořeny budou dál žít svým životem a porostou z nich stále nové výhonky, nebo po čase zahynou ?(když budeme ty výhonky ničit v zárodku)
Dobrý den, Miku,
ano, ty přerušené kořeny budou dál žít svým životem a budou z nich dál růst nové stébla.
Pokud je budete stále sekat, budete je tím oslabovat a bambus to časem vzdá. Nemůže probíhat fotosyntéza potřebná pro tvorbu kořenů. Spíš než stálé sekání bych doporučoval zkusit kořen vyrýpnout a vytáhnout ze země. Něco tam třeba zbyde, ale oslabíte jej dříve.
Dobrý den, může jako zábrana fungovat elektrický ohradník a pasoucí se zvířata? Představuju si, že kozy, krávy, možná i slepice spásáním/hrabáním zabrání šíření dalších výhonů směrem do pastviny.
Dobrý den, Martine,
reálnou zkušenost nemám, ale předpokládám, že zvířata nevyřeší kořeny, ale budou spásat nové výhonky bambusu a tím zamezovat jeho dalšímu rozrůstání uvnitř ohrady. Pokud ale bude bambus vysazený na pomezí pastviny a „nepastviny“, tak jak budete řešit rozrůstání do části nepastviny? Když by byla celá sazenice bambusu uvnitř ohrady, tak bych si myslel, že jej býložravci spořádají 🙂